Recyklácia solárnych a fotovoltaických (PV) panelov: závody, zariadenia a stroje na recykláciu a obnovu solárnych článkov a fotovoltaických článkov. Životnosť fotovoltaických panelov sa odhaduje na cca 10 rokov od inštalácie. Výkon panelu sa časom znižuje a je potrebné ho nahradiť modernejšími a výkonnejšími materiálmi a technológiami. 78 miliónov metrických ton fotovoltaických a solárnych panelov prvej a druhej generácie sa musí do roku 2050 zlikvidovať a, čo je vhodnejšie, recyklovať na opätovné získanie stavebných materiálov. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odhaduje, že k dnešnému dňu sa celosvetovo recykluje iba 10 % panelov. Solárne panely majú priemernú veľkosť približne 1,6 metra krát 1 meter (1,6 m x 1 m) a vážia medzi 18 a 25 kilogramami. rozdelené medzi:
Proces začína zberom a prepravou panelov do recyklačnej linky. Po príchode do linky sú panely predbežne spracované, aby sa odstránili vonkajšie hliníkové rámy. Tento krok predbežného spracovania sa zvyčajne vykonáva pomocou elektromechanického zariadenia. Po odstránení rámu panel pozostávajúci zo sendviča zo silikónu a skla dostane prvé hrubé drvenie uskutočnené sériou priemyselných drvičov. V tejto fáze sa začína získavanie časti sklenej frakcie a kremíkových práškov.
Následné spracovanie pozostáva z ďalšieho drvenia s použitím vertikálnych mlynov na redukciu materiálov pochádzajúcich z prvej fázy na menšiu a homogénnu frakciu. Drviace mlyny používajú rad rotačných kladív na redukciu frakcie na zrnitosť niekoľkých mm. Tento proces vám umožňuje oddeliť rôzne materiály, ktoré tvoria panel. Po oddelení môžu byť materiály ďalej zjemnené, aby sa odstránila akákoľvek kontaminácia nehomogénnych materiálov pomocou triediacich systémov a mechanickej, magnetickej a elektromechanickej separácie. Sklená frakcia môže byť zjemňovaná pomocou vzduchových triedičov. Materiály pochádzajúce z procesu tak budú pripravené na opätovné použitie na výrobu nových fotovoltaických panelov alebo na iné priemyselné využitie, čím sa zníži ťažba surovín a environmentálny dopad činností priemyselnej výroby. Dôležitý príklad obehového hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja, ktorý je Stokkermill schopný dosiahnuť kombinovaným využitím špecifického, presného a efektívneho vybavenia. Stokkermill je popredná značka v konštrukcii strojov a zariadení pre recyklačný priemysel prítomná v 60 krajinách sveta s technickou a obchodnou sieťou pevne prepojenou s materskou spoločnosťou so sídlom v Taliansku. Spoločnosť Stokkermill, ktorá je vždy orientovaná na inovatívne vývojové procesy a udržiavanie vysokej úrovne kvality, je schopná realizovať všetky mechanické a elektromechanické komponenty prítomné vo svojich strojoch a zariadeniach, čím znižuje závislosť na vonkajšku a zabezpečuje plnú kontrolu nad výrobnou fázou.